Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoce

25. 3. 2012

Následující výpis jsou nejčastější příznaky chorob:

1. Na zobáku, ozobí, kolem očí a nohách se objeví bělavý škraloup

Tomuto povlaku se říká vápenka (ptačí svrab) a je způsoben parazity. Léčí se speciálním roztokem, který dostanete u veterináře, ale dostala jsem tip, že se dá léčit i obyčejným máslem nebo indulonou. Vápenka je mírně nakažlivá, takže s léčbou příliš neotálejte, pokud chováte více andulek pohromadě.

2. Výkaly mají tekutou konzistenci a jsou nezvykle zbarvené

Jde o průjem. Ten se může projevit jako reakce na nějakou nevhodnou potravu, ale jde možná i o předzvěst něčeho vážnějšího. Vynechte prozatím podávání zelené potravy a pokud to nepomůže, poraďte se s veterinářem.

3. Dýchá hlasitě a s otevřeným zobákem

Nejspíš jde o nachlazení. Udžujte ji v teple a zavezte k veterináři, abyste se ujistili, že nejde například o vážnou infekci dýchacích cest.

4. Ztráta peří

Andulky, tak jako ostatní ptáci, pelichají (mladé andulky poprvé ve třech měsících a dospělí během léta nebo podzimu). Pokud si ale všimnete holých míst na těle vaší andulky, odneste ji k veterináři, protože by mohlo jít o nějakého parazita. Pokud je ztráta peří zapříčiněna tím, že si je pták sám vytrhává, cítí se nejspíš osamělý nebo má alergii, může jít ale i o doprovodný příznak onemocnění vápenkou nebo napadení kůže parazity.

5. Andulka se namáhá, jako by ze sebe nemohla dostat výkaly

Může jít o zácpu. Podejte jí více zelené potravy a během dne by potíže měly vymizet. V případě samičky se však může jednat o mnohem závažnější potíže s kladením vajec, což vyžaduje okamžitou pomoc veterináře. Nezapomeňte, že samičky mohou klást vajíčka i když nemají samečka.

6. Zvracení

Může se objevit například po silném duševním otřesu nebo při zažívací poruše. Bylo prokázáno, že zvracení se může projevovat i u osamělých samečků, kteří si tak nahrazují sexuální jednání. Vyvrhování a opětné sezobávání potravy pak může vést k zánětu volete, kdy se vole ,nafoukne', ptáček má průjem a je vyčerpaný.

7. Zlomeniny

Zlomeniny se vyskytují hlavně u andulek chovaných v bytě. Postihují většinou křídla a nohy. Opatrně převezeme andulku k veterináři. Zlomeniny se hojí rychle, ale během léčby necháváme ptáčka v bezpečí klece.

8. Andulka nemá dlouhé peří - letky a ocasní pera

Tomuto onemocnění se říká ,,francouzské pelichání''. Jde o virové onemocnění vyskytující se u mláďat. Pokud mláďata přežijí první nápor této choroby, dostaví se zmíněné francouzské pelichání. Onemocnění většinou způsobuje předčasný úhyn ptáčka. Pokud vaše andulka nemá dlouhá pera, nemusí se ale stoprocentně jednat o francouzské pelichání, růst peří je závislý na spoustě vnějších i vnitřních faktorů a nemusí se jednat o nemoc.

9. Pohublost, nezájem o jídlo, bolest, průjem nebo zácpa

Nejspíše se jedná o parazitující červy, které přežívají ve střevech. Andulka se může nakazit krmivem nebo stykem s trusem nakaženého ptáka.